top of page

Tiyatro Libra Yeni Yıla Hızlı Başladı

     Tiyatro Libra Genel Sanat Yönetmeni Kadri Özcan 2023 yılında güzel üretimleri ile Türk seyircisine değer oyunlar sahneleyeceklerini belirtti. Kadri Özcan'ın yüzden fazla kez sahnelediği Gogol'un Palto isimli oyunu bu yıl da devam etmekte.

 

     Ayrıca Remedea ve Tangled adlı iki oyun da bu sene Tiyatro Libra tarafından sahnelenecek. Türk Tyiatrosuna katkılarından dolayı biz de 4Life Akademi Dergi olarak Tiyatro Libra'ya teşekkürlerimizi sunuyor alkışınız bol olsun diyoruz.

     Nikolay Gogol’ün ölümsüz eserlerinden biri olan “Palto” adlı hikayeden, tek kişilik bir oyun olarak Kadri Özcan tarafından adapte edilen eser, Sırbistan Belgrad’da düzenlenen İnternational Monodrama and Pantomime Festivali’nde ardından 2. Berlin Türk Tiyatroları Festivali’nde sahne aldı.

 

     2018 yılında Tiflis Liberty tiyatrosuna özel davetli olarak Gürcü seyircilerle buluştu. Palto adlı öykünün, kahramanı Akaki Akakievich’in olayları kendi gözünden anlattığı oyun, sürpriz finali ve oyunculuk performansı ile eleştirmenler tarafından gösterildiği her yerde övgüler almayı başardı.

 

     Yapımcıları tarafından hikayenin sahneye taşınması ölümsüz yazar Gogol’e bir saygı duruşu olarak kabul ediliyor…

     Yeni Gösterim: 3 Şubat 2023 Ankara Yeni Sahne / Biletler Biletinial'da

     Antik Yunan mitolojisinin en önemlilerinden biri olan Argonotlar efsanesinde Iason’a aşık olup milletinin mirası olan altın postu çalan ve aşkına veren, Medea adlı Gürcü prensesinin hikayesiyle karşılaşırız.

     Euripides bu enteresan karakteri alıp tiyatro sahnesine taşımış ve bize onun içindeki canavarı bir kez daha göstermişti…

     Öyle miydi?

     Medea bir canavar mıydı?

    “Ben Medea!

     İşte suçlarımı tek tek döküyorum ortaya! Sizler de duyun ey insanlar!

     Ben ne vahşiymişim!

     Ben ne kötü!

     Ben sadece aşık bir kadındım.

     Aşkı için her şeyi yapan!”

     Uluslarası festivallerde ülkemizi birçok temsil edip, büyük beğeni toplayan Tiyatro Libra ve kendi alanında uluslararsı üne sahip olan The Dance Company’nin ortak üretimi olan Re-Meda Kadri Özcan tarafından yazıp yönetidi.

 

     Galip Emre tarafından Koreografisi ve Özgün müzikleri üretilen Re-Medea’yı ünlü dansçı Deniz Alp canlandırıyor. Karakter seslendirmesi ise Başak Anat seslendiriyor.

     Re-Medea 14 Şubat 20.00 Ankara Yeni Sahnede / Biletler Biletinial'da

     İnsanlar anılarını nerede saklar? Bu anılar nasıl taze kalırlar ve kalış amaçları nedir? Ne işe yararlar? Andrea, Bulgaristan Varna'da doğan bir kadın. Tüm hayatı boyunca gerçekleri arar ve bunun için birçok maceraya atılır. Hikayesini kendi ağzından dinleyeceğiz. 

      Tiyatro Libra'nın 2023 yılındaki ilk oyunu Tangled, Kadri Özcan tarafından yazıldı ve yönetildi. Performans oyuncusu Deniz Bulat. İngilizce olan oyun Ankara Farabi Sahnesi'nde 28 Ocak'ta seyirci ile buluşacak. Biletler Biletinial'da. 

bottom of page